چند رسانه ‏ای

 

 

 

برای تماشای فیلم ها در کانال آپارات روی دکمه‏ های رنگی کلیک کنید

 


 

گاوداری صنعتی و گرمایش زمین
وقتی گاوداری صنعتی به عنوان یکی از عوامل افزایش گازهای گلخانه ای(گاز متان) و گرمایش زمین نام برده می شود به 2 دلیل است: 1- وسعت گاوداری های که در فیلم دیده می شود. 2- ظرفیت گرمایی گاز متان 40 برابر گاز دی اکسید کربن است. (گرما در خود ذخیره میکند)

 

کاهش نابرابری
سامانه بانکی نابینایان یک دستگاه ساده که به میزان قابل توجهی در بهره‌مندی نابینایان از خدمات بانکی کمک می کند، نوآوری و تکنولوژی هدف نهم سند توسعه پایدار است، راه‌کارهای نوآورانه یکی از مبانی کاهش نابرابری است که حمایت از آنها می‌تواند در سیاست ها و برنامه‌های کارخانه نوآوری و وزارت ارتباطات قرار گیرد. این‌فیلم در موسسه ملل گرفته شده است.

 

ذوب شدن یخ های قطبی
مبارزه قطب شمال برای زندگی... تابستان سال ۲۰۱۶ زمانی برای پایان یخ‌های قطب شمال بود، به این فیلم که ناسا منتشر کرده است دقت کنید، سطح یخ‌های اقانوس منجمد شمالی و قطب شمال به حداقل میزان خودش از سال ۱۹۸۴ رسیده است( تقریبا صفر). تغییراقلیم و گرمایش زمین (افزایش میانگین ۲ درجه سانتیگراد دمای جو زمین) در دهه‌های اخیر اصلی ترین عامل آب شدن یخ‌های قطب و یخچال‌های طبیعی زمین است. برای توقف این پدیده ناگوار باید این زنجیره را متوقف کنیم افزایش مصرف سوخت فسیلی⬅️ افزایش میزان‌ گازهای گلخانه‌ای⬅️ افزایش گرمایش زمین⬅️ تغییر اقلیم⬅️ ذوب شدن یخ‌ها، آتش سوزی جنگل‌ها، بالا آمدن سطح آب دریاها، اسیدی شدن اقیانوس‌ها، خشکسالی، طوفان و...⬅️ مصرف بیشتر انرژی⬅️ تولید بیشتر گاز گلخانه ای⬅️ تشدید گرمایش زمین....
اهداف توسعه پایدار
توسعه پایدار به عنوان توسعه ای تعریف شده که نیازهای حال حاضر را براورده میکند بدون آنکه توانایی نسلهای آتی را در تامین نیازهایشان به خطر اندازد. روسای دولتها، نمایندگان بلندپایۀ نهادهای تخصصی سازمان ملل متحد و جامعه مدنی در سپتامبر 2015 گرد هم آمدند و در مجمع عمومی ملل متحد، دستورکار توسعه پایدار 2030 را تصویب کردند. این دستورکار که جایگزین اهداف توسعه هزاره شد، شامل 17هدف اصلی و 169 هدف ویژه است که نقشه راه جامعۀ بین المللی را در زمینه توسعۀ پایدار برای پانزده سال پیش رو تا سال ۲۰۳۰ترسیم می کند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه توسعه پایدار در همین سایت مراجعه کنید.

 

رفتگری طبیعت
بی‌تفاوت نباشیم یکی از راه‌کارهای سفر مسئولانه بی‌تفاوت نبودن نسبت به زباله‌های رها شده در طبیعت است. برداشتن حتی یک زباله از طبیعت علاوه بر کاهش اثرات منفی آن، آگاهی بخشی عملی به شاهدان است. اینجا تالاب بین المللی امیرکلایه است، با یک تکه نی و چند گیاه ابزاری مناسب برای جمع آوری زباله ها از داخل تالاب ساختیم، و در یک کار گروهی حدود ۱۰ قطعه زباله از داخل تالاب بیرون آوردیم، در جریان این تلاش تعدادی از بچه‌های روستاهای مجاور هم به ما ملحق شدند و گفتگوی خوبی درباره محیط زیست شکل گرفت. دانش بچه‌ها درباره گونه های پرنده ساکن تالاب عجیب و باورنکردنی بود و پتانسیل عجیبی برای تبدیل شدن به راهنمای محلی داشتند.

 

116 سال گرمایش زمین
لطفا تا آخر فیلم ببینید. این ویدئو توضیح میده که زمین از سال ۱۹۰۰تا سال ۲۰۱۶ چقدر گرم شده و هر کشور چقدر در گرمایش تاثیرگذار بوده است، رنگ قرمز میزان گرم شدن را نشان می دهد(البته طبق آمار سال ۲۰۱۹ گرمترین سال قرن اخیر یعنی گرمتر از سال ۲۰۱۶ که در تصویر می بینید بوده است) آیا می دانید پدیده گرمایش زمین چیست؟ و اینکه ۴ سال اخیر گرم ترین سالهای تاریخ کره زمین بوده است؟ کم شدن سطح و قطر یخ های قطب،آتش گرفتن‌جنگلها، بالا آمدن سطح آب دریاها، کاهش حجم ذخیره برف کوها، کاهش میزان آب شیرین زمین، افزایش تعداد روزهای گرم سال، تغییر فصول،خشکسالی، کاهش بارندگی، افزایش طوفان های سهمگین، سرماهای غیر قابل پیش بینی و بی سابقه در بعضی مناطق، تبخیر زیاد آب، شوری خاک، کاهش مساحت جنگل ها، خشک شدن تالاب هاو...نشانه هایی از تغییراقلیم هستند. رخدادهایی که تحت تاثیر گرم شدن کره زمین به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای پدید آمده اند هدف شماره ۱۳ سند توسعه پایدار مبارزه با تغییراقلیم است در روزهای بعد بیشتر در این باره خواهیم آموخت

 

جستجو