عزادار بی زباله باشیم

وَقُلِ اعْمَلُواْ فَسَيَرَي اللّهُ عَمَلَکمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلَي عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُکم بِمَا کنتُمْ تَعْمَلُونَ؛ و بگو هر عملي که مي خواهيد انجام دهيد، پس به زودي خدا و رسولش و مومنون عمل شما را مي بينند...(سوره توبه آیه 105) در باورهای شیعه "مومنون" دلالت بر معصومین(ع) دارد یعنی معصوم ناظر بر همه اعمال شیعیان هستند، از طرفی از پیامبراکرم (ص) روایت شده است که: ((النظافة من الايمان - از نشانه‏هاى ايمان پاكيزگى است)) به نظر شما معصومین عملی که متضاد پاکیزگی است و باعث نابودی زمینِ خدا باشد را می پسندند؟

» و ما من دابّة فی الأرض ولا طائر یطیر بجناحیه إلاّ أُمم أمثالکم ما فرّطنا فی الکتاب من شیء ثمّ إلی ربّهم یحشرون - هیچ جنبنده‌ای در زمین و هیچ پرنده‌ای که با دو بال پرواز می‌کند نیست مگر این که آن‌ها امت‌هایی مانند شما انسان‌ها هستند و ما در کتاب هیچ چیز را فروگذار نکردیم، سپس تمام حیوانات [همانند شما انسان ها] در قیامت به سوی پررودگارشان محشور می‌شوند«.( سوره انعام آیه 38). وقتی خداوند می فرمایند حیوانات امت هایی مانند شما انسان‏ها هستند لذا می‏توان برداشت کرد که از حقوقی مانند انسان برخوردار خواهند بود.

 از طرفی حق الناس در درگاه خداوند غیر قابل بخشش است، با استناد به این آیه آیا خداوند در روز محشر از حق دیگر بندگان خود ( حیوانات) خواهد گذشت؟ در روز محشر پاسخ ما در برای مرگ یک پرنده به دلیل خفه شدن با یک کیسه پلاستیکی، مرگ یک ماهی به دلیل بلعیدن نی پلاستیکی رها شده در طبیعت، زندگی با درد یک فوک دریایی به دلیل گیر کردن در یک کیسه پلاستیکی برای همه عمر، مرگ یک پرنده مهاجر به دلیل خوردن یک فیلتر سیگار و...چه خواهد بود؟

آیا ائمه معصوم(ع) و خداوند جبار در برابر تضیع این حق آشکار سکوت خواهند کرد و آیا امت انسان که اشرف مخلوقات است و دارای قوه شعور در برابر امت حیوانات و محیط زندگی آنها (زمین) مسئول نیست؟ صد البته که این مسئولیت برای مسلمانِ شیعهِ مومن دوچندان است مخصوصا اگر در حال عبادت و عزاداری برای امام حسین(ع) باشد.

#عزاداری_مسئولانه فریضه ای است که تجربه آن واجب به نظر می رسد و نباید مواهبِ توفیق حضور در مراسم اربعین امام شهیدان با به جا گذاشتن انبوهی از زباله (حتی به فرض جمع آوری آن) کاسته شود.

عزادار #بی_زباله بودن و تلاش برای کاهش مصرف پلاستیک(های یکبار مصرف) کار ساده است که با همراه داشتن یک قمقمه، قاشق و چنگال، لیوان و بشقاب شخصی در طول سفر اربعین امکان پذیر است. پیشنهاد می شود این اقلام از جنسی مقاوم (گاهی پلاستیک های با دوام بالا و قابلیت مصرف چندباره) تهیه شوند تا با کاهش تقاضا در مصرف ظروف یکبار مصرف گامی هرچند کوچک ولی موثر در حفظ سرمایه های زمین این نعمت بی بدیل خداوند بر داریم.

نکته: در بیشتر مغازه های فروش لوازم سفرو کوهنوردی امکان خرید انواع این ظروف در اندازه، وزن و قیمت های مختلف وجود دارد.

التماس دعا و التماس زیات های مسئولانه

جستجو